Išaugus elektros energijos kainoms, daugelis gyventojų gauna žymiai didesnes sąskaitas už elektros energiją. Vidutiniai namų ūkiai didžiąją dalį elektros energijos suvartoja apšvietimo ir elektros prietaisams – šioje vietoje kiekvienas iš mūsų galime taupyti keisdami savo įpročius ar tiesiog rinkdamiesi elektrą tausojančius prietaisus ir daiktus. Natūralu, kad elektros energijos suvartojame daugiau šaltuoju sezonu, kada dienos trumpos, vakarai tamsūs, o orai nelepina. Tokiomis dienomis nemažai laiko praleidžiame prie televizorių ir išmaniųjų įrenginių ekranų, šildomės papildomais šilumos įrenginiais, ruošiame maistą ir tai lemia didesnį suvartojimą. Elektros kainai pasiekus aukštumas, kurių niekada nėra buvę dažnas ieško būdų kaip sutaupyti, tad pateikiame keletą patarimų, kaip taupyti elektros energiją namuose ir sutaupyti pinigų.
Taupesnių LED lempučių naudojimas
Pasirinkite tinkamas elektros lemputes. Profesionalai pataria standartines lemputes pakeisti taupančiomis energiją. Kaitrinės lemputės nėra ekonomiškos, nes iki 95 proc. energijos sunaudoja skleisdamos šilumą, tad jei vis dar naudojate kaitriąsias lemputes, laikas jas pakeisti LED lemputėmis, kurios yra ne tik ilgaamžiškesnės, bet ir suvartoja ženkliai mažiau elektros.
Mažiau naudojamose patalpose, tokiose kaip rūsys, laiptinė ar koridorius, užtenka mažesnės galios lempučių, o kiemą ir jau minėtą laiptinę apšviesti galima naudojant šviestuvus su judesio davikliais.
Nors energiją taupančios (LED) arba kompaktiškos dienos šviesos lemputės yra brangesnės nei volframo ar kaitrinės lemputės, tačiau jos sunaudoja iki penkių kartų mažiau elektros energijos, o jų tarnavimo laikas yra dešimt kartų ilgesnis nei įprastų lempučių.
Kitas būdas taupyti – įprasti naudotis taškiniu apšvietimu. Jei skaitote knygą apšvietimui įjunkite toršerą, jei dirbate prie rašomojo stalo – apšvietimui puikiai tiks stalinė lempa.
Rinkitės taupius elektros energijos prietaisus
Seni prietaisai gali puikiai tarnauti jūsų namuose, tačiau nepamirškite, kad jie dažnai vartoja ypač daug elektros energijos. Atėjus laikui keisti buities įrenginius, stenkitės įsigyti kuo aukštesnės energijos klasės prietaisą, nes jie naudoja mažiau energijos. Efektyvumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G. A klasės buitiniai prietaisai – ekonomiškiausi, o G klasės – mažiausiai ekonomiški. Tokie prietaisai kainuoja daugiau, tačiau ilgoje perspektyvoje sutaupysite elektrai. Šaldytuvai ir šaldikliai yra vieni iš daugiausiai elektros energijos suvartojančių prietaisų namuose. Taip pat šaldytuvai naudos mažiau energijos, jei bus pastatyti toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklės ar šildymo prietaisų. Nedėkite karšto ar šilto maisto, nes garams atvėsinti šaldytuvas naudos papildomą energiją. Taip pat daugiau energijos reikia šaldyti tuščioms lentynoms, tad nepirkite didesnio šaldytuvo nei jums reikia.
Šaldytuve ir šaldiklyje pasirinkite optimalią temperatūrą – +3,5 ºC šaldytuve ir -18 ºC šaldiklyje.
Pasistenkite, kad už ir virš šaldytuvo ar šaldiklio liktų pakankamai vietos oro cirkuliacijai. Aušinimo grotelės, esančios už prietaiso, visada turi būti švarios kaip ir durelių guminės tarpinės. Pakeiskite jas, jei jos neužtikrina sandarumo. Nepamirškite ir tai, kad dažnai varstomos šaldytuvo durelės didina elektros energijos vartojimą.
Išjunkite iš elektros lizdo visus nenaudojamus prietaisus
Nenaudojamus prietaisus išjunkite iš elektros lizdo, nes net ir tokie prietaisai kaip telefono įkroviklis ar prailgintuvas įjungtas į elektros lizdą, veikia budėjimo režimu taip naudodamas elektros energiją. Laikykite įjungtus tik tuos elektrinius prietaisus, kuriuos naudojate dažnai.
Patartina kompiuteriuose, mobiliuosiuose telefonuose, planšetėse naudoti energijos taupymo funkcijas. Šią funkciją įjungus ji padės ne tik sutaupyti elektros energijos, bet ir tausos prietaisų baterijas.
Valykite dulkes
Dulkės yra vienas didžiausių buities prietaisų efektyvumą mažinančių veiksnių. Dulkės apsunkina prietaisų vėdinimo ir aušinimo sistemas, neleidžia prietaisams ir elektriniams varikliams veikti efektyviai, o ilgainiui jos gali tapti gedimo priežastimi, tad rekomenduojama reguliariai valyti dulkes nuo visų elektros prietaisų ir lempučių.
Skalbkite ir plaukite tik pilnai užpildę
Nenaudokite skalbimo mašinos ar indaplovės jos pilnai neprikrovus, o prieš įjungiant pasirinkite ekonominį šių prietaisų darbo režimą, taip pat rinkitės žemesnę skalbimo ir indų plovimo temperatūrą.
Nepamirškite, kad nenaudojant džiovinimo funkcijos ir leidžiant skalbiniams ir indams išdžiūti natūraliai sutaupysite daugiausiai. Turint įsirengus dviejų laiko zonų elektros skaitiklį, skalbkite naktimis ir savaitgaliais.
Gamindami maistą būkite sąmoningi
Vandenį virkite elektriniu virduliu ir jame virkite tik tiek vandens, kiek reikia, nes kuo daugiau vandens, tuo ilgiau reikia jį virinti, o tai sunaudoja daugiau elektros energijos.
Gamindami elektrinėje orkaitėje, neatidarinėkite durelių be reikalo, nes atidarant jas išeina šiluma, tokiu atveju orkaitė naudoja daugiau elektros reikiamai temperatūrai vėl pasiekti.
Neruoškite maisto esant maksimaliai įjungtai viryklei – gaminant rekomenduojama visada pasirinkti mažiausią galią, be to, įsigydami geresnius puodus ir keptuves sutaupysite energijos.
Oro kondicionierius vietoje elektrinio šildytuvo
Esant šaltiems drėgniems orams dažnas jungia elektrinius šildytuvus, kurie sunaudoja daug elektros energijos. Specialistai pataria namuose įrengti kondicionierių, kuris sunaudos maždaug keturis kartus mažiau elektros nei elektrinis šildytuvas, o karštomis vasaromis dienomis dar ir atvėsins jūsų namus.
Ir svarbiausia analizuokite ir kontroliuokite savo energijos suvartojimą. Stebėdami ir analizuodami savo elektros suvartojimą, turėsite galimybę nuolat žinoti, kiek tai jums kainuos, o taip pat – praktiškai pamatyti elektros energijos taupymo priemonių ir patarimų naudą.
Kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie elektros energijos taupymo, tik tam reikia šiek tiek pakeisti savo įpročius ir neefektyvius prietaisus.
LANKAVA puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.
Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu Privatumo politika.