Nors pavasario orai labai permainingi, tačiau bitininkystės sezonas jau prasidėjęs. Tai ypatingai aktyvus laikotarpis, kuomet bitės dūzgia augalų žieduose, o bitininkai rūpinasi sunešto medaus išgavimu. Nors bitininkystės sezonas priklauso nuo klimato, tačiau įprastai jis trunka nuo pavasario iki vėlyvo rudens.
Pavasario darbai
Pavasarį pabudusios bitės po žiemos miego pradeda valyti lizdus ir ruoštis intensyviam sezonui. Per tą laiką bitininkai apžiūri avilius bei savo turimas bičių šeimas. Didelis džiaugsmas jei visos bitės sulaukė pavasario, tačiau pasitaiko jog bitininkai randa tuščius avilius arba mirusias bites. Tai įtakoti gali įvairios ligos, varoa erkės, kartais ir pačių bitininkų klaidos.
Svarbu atkreipti dėmesį kiek maisto yra likę bičių lizde. Ankstyvą pavasarį lauke dar būna vėsu, todėl bitės pačios ne visuomet gali iš lauko atsinešti žiedadulkių ar nektaro. Kartais bitininkai bičių medų, pakeičia cukraus ar invertuoto cukraus sirupu, kandi tešla, nes, jei lizde bus nepakankamai maisto, bičių motinėlė apribos kiaušinėlių dėjimą, todėl bičių šeima blogiau vystysis, ne taip greitai stiprės. Bičių maitinimui skirtus produktus galite rasti mūsų parduotuvėje, o prasidėjus žiedų žydėjimui, bitės jau pačios prisirinks nektaro ir žiedadulkių.
Vasaros darbai
Pats medaus nešimo pikas yra vasara. Bitės intensyviai darbuojasi rinkdamos nektarą ir žiedadulkes, o bitininkai turi pasirūpinti bičių gerove ir atlikti tam tikrus darbus bityne.
Birželio mėnesį reikia patikrinti kokia padėtis meduvėse, išsukti pavasarinį medų ir gražinti meduves atgal į avilius. Prieš pražystant avietėms, dobilams, vasariniam rapsui, reikėtų į avilius įdėti dideles meduves. Taip pat būtina stebėti ar bitės turi pakankamai maisto, nes po pavasarinio medkopio, būna kelios savaitės, kai po sodų žydėjimo, esant lietingiems orams, bitės sunkiau suranda nektaro, todėl, reikia nepersistengti sukant pavasarinį medų ir palikti pakankamai medaus.
Pavasarį ir vasaros pradžioje dažnai atsiranda spiečių, kuriuos bitininkai gali sugauti ir perkelti į avilius. Tam reikalingos spietinės, rėmeliai su koriais ir kiti reikmenys, o juos taip pat galite įsigyti pas mus. Jei dar neiškėlėte spietinių ir norite gauti papildomų bičių, tai birželis tam tinkamas metas.
Liepos mėnesį žydi pagrindinio medunešio augalai, todėl tai labiausiai laukiamas mėnuo. Vienas iš svarbiausių ir labiausiai laukiamų darbų, tai liepos viduryje išsukti vasarinį medų. Po medaus sukimo į avilių kraštus reikia sudėti senus korius su perais, o į lizdo vidurį sustatyti šviesius korius, kurie bus skirti bičių žiemojimui. Taip pat reikėtų stebėti ar pakanka bitėms vandens, jei užkluptų karščiai, reikėtų pasirūpinti, kad bityno girdyklose būtų vandens.
Rugpjūtis – žieminių bičių auginimo metas. Išsukę vasarinį medų, stipresnėse šeimose paliekame meduves, nes, jei apylinkėse bus lipčiaus medunešis, jos tikrai dar pravers. Maždaug per žolines reikėtų išsukti koriuose ir meduvėse (jei jos buvo paliktos) esantį medų. Išsukę medų, lizdus reikia paruošti žiemai. Lizde reikėtų palikti tiek korių, kiek bitės gerai aptūps. Žiemai negalima palikti lipčiaus, viržių, grikių medaus. Bitės maitinamos cukraus sirupu.
Rudens darbai
Rugsėjo mėnesį žydi paskutiniai augalai. Bitės iš jų dar atsineša žiedadulkių, augina paskutinius perus, iš kurių išsiris žieminės bitės. Pasibaigus medunešiui bitės ruošiasi žiemai. Bitininkai turi pašalinti medaus rėmus ir paruošti bites žiemojimui. Rudenį labai svarbu priauginti kuo daugiau jaunų bičių. Kad bičių labai nenualintume, rugsėjo pradžioje reikėtų baigti papildomą maitinimą. Šiuo laiku maistą perdirbti dar suspės rudeninės bitės, o išsiritusios žieminės bitės stipresnės eis žiemoti.
Bičių žiemojimas
Artėjant žiemai ir vėstant orams bitės ruošiasi žiemojimui. Nors bitės darbininkės dažniausiai gyvena tik mėnesį, tačiau žiemos metu jog gyvena iki pavasario. Bičių šeimos žiemos metu formuoja kamuolį, kad nesušaltų. Jos sulenda į tuščias akutes korių apačioje, taip pat aptupia ir tarprėmius iš abiejų korio pusių, kur yra medaus/sirupo atsargų, Taip besiglausdamos viena prie kitos suformuoja žiemojimo kamuolį. Bitininkai teigia, jog bitės norėdamos nesušalti ir išlaikyti reikiamą žiemojimui temperatūrą, nuolat juda. Iš kamuolio paviršiaus sušalusios bitės lenda į kamuolio vidų, o iš kamuolio vidaus juda į paviršių. Judėdamos bitės šildo maistą, atidengia vaško dangtelius ir maitinasi žiemos metu.
Antroje žiemos pusėje bičių motinėlė jau deda kiaušinėlius ir bitės jau pradeda auginti perus (bičių darbininkių, tranų ir motinų kiaušiniai, lervos ir lėliukės korių akelėse). Jei oras lauke labiau atšąlą, bitės vėl susimeta į kamuolį, tik jau ne korių apačioje, o ties ta vieta, kur yra perai, nes juos šildo. O jei šalti orai užsitęs ilgesnį laiką, tai bitės gali mirti iš bado, nes jos nepalieka perų, kad jų neatšaldyti ir negali pasiekti maisto.
Bitininkystės sezonas – tai įdomus ir naudingas metas. Tinkamai pasiruošę ir turėdami žinių, galite sėkmingai prižiūrėti savo bičių šeimas ir mėgautis skaniu medumi, o visą reikiamą įrangą ir priemones galite rasti mūsų parduotuvėje adresu Kepyklos g. 17 Alytuje arba www.lankava.lt.
LANKAVA puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.
Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu Privatumo politika.